Objawy okresu – 10 najczęstszych

1. Bolesne piersi

Wahania hormonalne powodują obrzęk piersi i tkliwość. Tkanka piersi jest bardzo wrażliwy na poziom hormonów i ból nie jest niczym niezwykłym.

2. Łaknienie

Wilczy apetyt i ochota na różne produkty spożywcze to typowe objawy okresu.  Niektóre kobiety w tym czasie sięgają po słodkości, inne mają ochotę na ostre i słone potrawy oraz przekąski.

3. Bóle brzucha

Za bóle brzucha odpowiedzialne są skurcze macicy.

4. Inne bóle

Z cyklem menstruacyjnym związanych jest wiele zespołów bólowych. Mogą to być bóle mięśni i bóle pleców. Niektóre z kobiet doświadczają w tym czasie migren.

5. Wahania nastroju

W wyniku wzrostu poziomu hormonów przed menstruacją możliwa jest zmiana nastroju, rozdrażnienie, niepokój, płacz, gniew, przygnębienie.

6. Trądzik

Występuje u nastolatek i młodych kobiet, podatnych na jego występowanie w wyniku wzrostu i spadku hormonów w czasie cyklu miesiączkowego.

7. Problemy z koncentracją

Trudności związane z koncentrowaniem się na konkretnych zadaniach, oraz zawroty głowy, także mogą składać się na objawy okresu.

8. Zmęczenie

Odczuwalny spadek energii utrudniający wykonywanie codziennych obowiązków.

9. Zatrzymanie wody w organizmie

Niektóre kobiety przed miesiączką mogą czuć się opuchnięte, odczuwając obrzęk palców i kostek

10. Przyrost masy ciała

Ma związek z zatrzymaniem wody w oragnizmie. Jest skutkiem zwiększonej produkcji hormonów.

Podsumowanie

Objawy, takie jak drażliwość,  zatrzymanie płynów , wzdęcia, czy wahanie nastroju ustępują zazwyczaj w momencie rozpoczęcia się miesiączki, zanikając całkowicie kilka dni po zakończeniu miesiączki.Pozostałe objawy jak zwiększenie masy ciała pomogą zniwelować dieta i odpowiedni zestaw ćwiczeń.

 

Objawy okresu – 10 najczęstszych
4.5 (90%) 2 votes

Komentarze

Dodaj komentarz

*