Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Czy aby na pewno jesteś w ciąży?

Pamiętaj, ze korzystanie z takich narzędzi jak http://testciazowyonline.pl nie daje żadnej gwarancji, że jest się w ciąży. Testy ciążowe zakupione w aptece także mogą dać fałszywy wynik, jeżeli są zrobione zbyt wcześnie. Najlepiej jest wykonać kilka testów ciążowych kilka dni po spodziewanym terminie miesiączki, lub udanie się do lekarza w celu przeprowadzenia badania USG.

Pamiętaj, że nie jesteś sama

Choć ta wiadomość zaskoczyła Cię całkowicie, jesteś przerażona i zdezorientowana, to musisz mieć świadomość, że nie jesteś z tym problemem sama. To bardzo ważne. Nie zależnie od twoich relacji z rodzicami i faktu, jak blisko ze sobą jesteście, zawsze będzie Ci ciężko im o tym powiedzieć. To normalne, że obawiasz się jak zareagują i wyobrażasz sobie setki rozmaitych scenariuszy.

Przygotuj się do rozmowy z rodzicami

Zanim powiesz rodzicom o ciąży musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co oni wiedzą o Tobie. Jeśli wiedzieli, że z kimś się spotykasz, lub jesteś w stałym związku w naturalny sposób mogli się domyślać, że jesteś aktywna seksualnie. Inną sprawą jest sytuacja gdy rodzice nie wiedzą, a czasem nawet nie dopuszczają myśli, że ich córka może z kimś się spotykać, a co dopiero mówiąc o współżyciu. Może się bowiem zdarzyć, że przekonania niektórych rodziców całkowicie wykluczają seks przedmałżeński. W takim przypadku musisz być szczególnie delikatna informując rodziców.

Przeważnie poglądy rodziców na ten temat są wypośrodkowane pomiędzy liberalnością, a zdroworozsądkowym podejściem. Znaczna część rodziców, którzy są na co dzień dosyć liberalni, potrafi być jednak w dużym szoku, gdy dowiadują się, że ich nastoletnia córka uprawiała seks.

Przygotuj się do odpowiedzi nawet na najbardziej trudne pytania. Twoi rodzice na pewno zasypią cię masą pytań, również tych mniej przyjemnych, więc lepiej przygotować sobie odpowiedzi na przewidywalne pytania.

Kiedy powiedzieć o ciąży?

Zanim zmierzysz się z problemem jak powiedzieć rodzicom o ciąży bardzo ważne aby znaleźć odpowiedni czas i miejsce na rozmowę. Wybierz moment kiedy mama i tata będą w domu i  będą w stanie Ci poświęcić całkowitą uwagę.  Jeśli zazwyczaj są zmęczeni po przyjściu z pracy, zaczekaj trochę np. do czasu po obiedzie, kiedy emocje opadną i zregenerują się. Czasem dobrym momentem może być też weekend, kiedy wszyscy są bardziej zrelaksowani. Istotne jest też, abyś wybrała moment odpowiedni również dla siebie. Musisz się czuć na siłach. Nie zwlekaj jednak zbyt długo. Ciągłe odkładanie rozmowy na odpowiedni moment, może tylko pogorszyć sprawę.

Każdy rodzic może zareagować inaczej

Na to w jaki sposób zareaguje rodzic może też mieć wpływ jego osobowość.  I na to też warto zwrócić uwagę. Niektórzy rodzice, potrafiący rozmawiać i słuchać, mogą lepiej znieść kryzysową informację. Inni bardziej emocjonalni, nerwowi, najprawdopodobniej zareagują gorzej. W takim wypadku musisz przygotować się na różne reakcje. To może być krzyk, płacz i nie przebieranie w słowach. Niezależnie od tego co usłyszysz, pamiętaj, że rodzicem kieruje w tym momencie impuls, gniew  i nie wszystkie słowa są przemyślane.

Większość rodziców pragnie w tej sytuacji przyjść córce z pomocą, niezależnie o tego w jaki sposób zareagowali na początku.

Zdarzają się również rodzice, którzy na początku nie okazują swoich uczuć. Inni reagują spontanicznie, od razu uzewnętrzniając jak w danym momencie się czują. Jeszcze inny rodzic postara się wczuć w twoją sytuację, lub od razu zacznie mówić co powinnaś zrobić. Zanim, więc powiesz im o ciąży postaraj sobie przypomnieć jak rodzice zareagowali w innej kryzysowej sytuacji. Naturalnie ich reakcja może Cię zaskoczyć. Warto jednak pomyśleć o tym, jak twoi rodzice zareagowali na inne kryzysowe sytuacje. Przewidzenie reakcji sprawi że będzie ci łatwiej zmierzyć się z problemem jak powiedzieć rodzicom  o ciąży.

Rozmowa z rodzicami o ciąży

Umiejętny dobór słów. Ważne aby nie rozpoczynać z rodzicami rozmowy w dramatyczny sposób. Możesz rozpocząć rozmowę takimi słowami:  „Chciałabym wam powiedzieć coś, co jest dla mnie bardzo trudne. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży” – Postaraj się to zakomunikować w stanowczy sposób. Teraz należy zaczekać, aż rodzice wchłoną to, co powiedziałaś.

Musisz być przygotowana na każdą reakcję

Pewnie zastanawiasz się co się może dalej wydarzyć? Dobrze jest wyprzedzić reakcję rodzica i się do niej właściwie przygotować. Jeśli spodziewamy się krzyku ze strony rodzica musimy zachować spokój. Jeśli rodzic krzyczy, możemy powiedzieć, „ zdaję sobie sprawę, że jesteś na mnie wściekły”,  „wiem, że to nie jest to czego byś ode mnie oczekiwał”.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji bardzo ważna jest szczerość z twojej strony i mówienie prosto z serca.

Daj im czas

Jeśli pomimo rozmowy rodzice nadal są wzburzeni, daj im trochę czasu. Pozwól im na upust emocji i pozwól ochłonąć.

Podziel się z nimi swoimi uczuciami

Nie stroń od dzielenia się z bliskimi swoimi uczuciami.  Powiedz im jak się czujesz w tej sytuacji. Możesz powiedzieć, że doskonale wiesz, że ich zawiodłaś, rozczarowałaś. Nie chciałaś aby tak się stało.  Możesz powiedzieć np. "Mamo, tato, wiem, że was zawiodłam. Macie prawo być zdenerwowani i rozczarowani.  Zawiodłam nie tylko was, ale również samą siebie”.

Powiedz im o swoich lękach i obawach

Pamiętaj, że rodzice to osoby najbliższe. Niezależnie od relacji z nimi postaraj się im powiedzieć o swoich obawach. Może powiedzieć np. : „ Nie mogę w to uwierzyć. Nie wiem co robić”. „Boję się co powiedzą koledzy i koleżanki, jak pogodzę to ze szkołą”. Przyznanie się do swojej winy, słabości oraz prawidłowe określenie swoich uczuć jest objawem dojrzałości co może być dla twoich rodziców bardzo ważne w tym momencie. Nie przejmuj się, jeśli rozmawiając z rodzicami zaczniesz płakać. Czasem to może pomóc, ujawniając rodzicom jak ważni są dla ciebie, skoro potrafisz się przed nimi otworzyć.

Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli

Dla niektórych rodziców, wiadomość, że jesteś w ciąży może być bardzo dużym wstrząsem. W zależności od ich przekonań, wyznawanych wartości, charakteru mogą im towarzyszyć złość , poczucie winy, wstydu. Mogą też czuć złość i Cię obwiniać. Czasem zdarza się, że rodzice nie tylko krzyczą, ale też mogą popaść w afekt. Niektóre dziewczęta panicznie boją, kompletnie nie widząc się jak powiedzieć rodzicom o ciąży. Zazwyczaj problem ten występuje w rodzinach, gdzie gniew wymyka się spod kontroli i  pojawia się przemoc.

Każda z was doskonale zna swoich rodziców i wie czego się po nich spodziewać. Jeśli, więc chcesz powiedzieć rodzicom  o ciąży ale  boisz się, że mogą zareagować w sposób, który może Cię skrzywdzić, zadbaj o to, by ktoś był z tobą w tym monecie. Może to być przyjaciel, partner, czy inna osoba zaufana.

Podsumowanie

Choć rozmowa z rodzicami będzie dla Ciebie bardzo trudna, to w efekcie może ona pomóc w podjęciu ważnych decyzji. Nie zapominaj, o tym, że twoi rodzice bardzo Cię  kochają i chcieliby dla ciebie jak najlepszego losu.  Czasem trudna sytuacja potrafi bardzo zbliżyć ludzi i zacieśnić więzi. Z każdej sytuacji, która może nam się na początku wydawać bardzo trudna może znaleźć się wyjście. Tym bardziej gdy towarzyszy nam bezwarunkowa miłość, wsparcie, przebaczenie  i pomoc ze strony rodziny.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

*