Ile trwa okres?

Normy i niepokoje

Czas trwania miesiączki u zdrowej kobiety może wynosić nawet do siedmiu dni. Naturalnie w przypadku gdy krwawienie utrzymuje się dłużej niż tydzień należy skonsultować się z ginekologiem. Warto zaczerpnąć opinii lekarza w przypadku gdy miesiączka trwa sześć dni, a krwawienia są obfite, oraz w każdej sytuacji gdy menstruacja budzi dyskomfort i niepokój.

Co wpływa na czas trwania okresu?

Na okres krwawienia może mieć wiele czynników. U młodych kobiet, które dopiero zaczęły miesiączkować krwawienie może występować nieregularnie i nieprzewidzianie. Zanim organizm osiągnie odpowiednią równowagę takie zjawisko może trwać nawet kilka lat. Zazwyczaj miesiączka ulega normalizacji po około dwóch latach od wystąpienia pierwszego krwawienia.

Krwawienie

Podczas trwania miesiączki kobieta traci od  30 – 80 ml krwi (ok. 2 – 8 łyżek stołowych), a krwawienie pojawia się średnio co 28 dni.  Pierwsze krwawienie występuje przeważnie pomiędzy dwunastym a trzynastym rokiem życia.
Na długość trwania krwawienia może mieć wpływ szereg czynników, między innymi zmiany w stylu życia, zażywanie leków, dieta.

Tabletki antykoncepcyjne

I tak zażywanie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na okres krwawienia. Bardzo często kobiety mające problem z długimi, obfitymi i bolesnymi miesiączkami udają się do ginekologa po tabletki antykoncepcyjne, aby skrócić czas ich trwania, oraz złagodzić ich przebieg.  

Gdy okres trwa zbyt długo

Zbyt długo trwające miesiączki są często problemem z którym zmagają się kobiety zbliżające się do menopauzy, lub młodych dziewcząt o nieustabilizowanej gospodarce hormonalnej. Zwłaszcza u kobiet dojrzałych zażycie odpowiednich leków hormonalnych rozwiązuje problem. Zbyt długie i obfite krwawienia, nawet jeśli nie niosą za sobą problemu ginekologicznego, poprzez systematyczny upływ krwi, mogą spowodować niedokrwistość. Warto zatem skonsultować każdą wątpliwość ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, bądź z internistą.

Gdy okres trwa zbyt krótko

Podobnie jest w przypadku krótkich miesiączek, trwających np. dwa dni. O ile w przypadku młodych dziewcząt nieregularne i skąpe krwawienia są jak najbardziej normalne. To w przypadku dojrzałych kobiet mogą za nimi stać zaburzenia hormonalne, dlatego warto zaczerpnąć opinii lekarza. Często przyczyną bardzo krótkich miesiączek może być niewłaściwa produkcja progesteronu przez jajniki, nadmiar prolaktyny, androgenów, a także problemów z tarczycą.

 

Ile trwa okres?
4.3 (85.71%) 7 votes