Gadanie przez sen

Objawy parasomnii

Tego rodzaju zaburzenie może objawiać się dość głośnym mówieniem, począwszy od prostych nic nie znaczących dźwięków, na długich wypowiedziach kończąc. Słuchacze mogą lub nie mogą być w stanie zrozumieć, co dana osoba mówi.  Jest to bardzo powszechne zjawisko i nie jest zwykle uważane za problem medyczny.

Mówienie przez sen może występować jako jedyny objaw parasomnii, lub w towarzystwie innych zaburzeń. Innymi objawami tej choroby są między innymi:

  • lunatykowanie
  • wzmożony strach, któremu towarzyszą krzyki
  • związane ze snem zaburzenia jedzenia

Gadanie przez sen - zdjęcie

Mówienie przez sen u dzieci

Mówienie przez sen jest bardzo popularną przypadłością u większości dzieci. Znaczna część z nich wyrasta z niego w okresie dojrzewania. Czasem zdarza się, że przypadłość ta utrzymuje się do dorosłości (około 4 procent ).  Według przeprowadzonych badań ponad połowa dzieci w przedziale wiekowym od trzech do dziesięciu lat rozmawia podczas snu. Problem ten dotyczy natomiast zaledwie 5 % dorosłych. Wypowiedzi mogą występować sporadycznie, lub co noc. Badania przeprowadzone w 2004 roku wykazały również, że więcej niż jedno na dziesięć małych dzieci rozmawia we śnie, więcej niż kilka razy w tygodniu.

Przyczyny mówienia przez sen

Mówienie przez sen nie zawsze musi być objawem parasomnii. Bardzo często zdarza się, że występuje ono u osób w przypadku wysokiej gorączki. Mówimy wtedy, że taka osoba „majaczy”.
Oczywiście lekarze nie wykluczają również chorób, którym może towarzyszyć ten objaw.

Mówienie przez sen, a życie rodzinne

Choć gadanie przez sen samo w sobie nie jest szkodliwe, to może być uciążliwą dla innych domowników, chociażby przez możliwość obudzenia ich w środku nocy i wprowadzenia w stan konsternacji. Czasem zdarza się, że słuchacze są zmuszeni słuchać z ust domownika obraźliwych, a niekiedy wulgarnych słów. Choć takie wypowiedzi trwają przeważnie nie więcej niż 30 sekund, to zdarza się, że osoba może mówić przez sen wiele razy w trakcie nocy.  Co ciekawe czasem pojawia się także rozmowa przez sen z innymi domownikami, co może być szczególnie dezorientujące.

Jak można złagodzić objawy parasomnii?

Wiele osób zmagających się z  tą przypadłością może odczuć poprawę dzięki zmianie nawyków związanych ze snem. Do takich nawyków należy między innymi prowadzenie regularnego harmonogramu snu – a zatem chodzenia spać mniej więcej o tej samej porze oraz odpowiedni relaks przed snem – wyciszająca kąpiel z lawendą, szklanka mleka, rozluźniający masaż. Najważniejsza jest jednak odpowiednia ilość snu. Taka osoba musi się przede wszystkim wysypiać. Oczywiście jeśli naturalne sposoby nie pomogą, istnieją również farmakologiczne środki, które można otrzymać po konsultacji z lekarzem.

Gadanie przez sen
4.5 (90%) 6 votes

Dodaj komentarz

*