Białe plamki na paznokciach – 5 przyczyn

1. Alergia

Czasem białe plamki na paznokciach mogą się pojawiać wskutek reakcji alergicznej np. na jakiś lakier do paznokci, utrwalacz, lub zmywacz do paznokci. 

2. Niedobór cynku

Niedobór cynku w organizmie powoduje białe plamy lub smugi na swoich paznokciach Okazuje się, że zmiana może całkowicie rozwiązać problem. Aby wzbogacisz dietę w cynk jedz dużo ostryg, fasolki po bretońsku, wołowinę, wieprzowinę, szpinak, oraz produkty pełnoziarniste. Nie zaszkodzi również częste spożywanie jogurtów.

3. Brak białka

Brak białka w organizmie może objawiać się występowaniem poziomych, cienkich pasów wzdłuż paznokcia. Gdy poziom białka ulega normalizacji przeważnie zanikają. Istnieją rzadkie przypadki, gdy tego rodzaju linie mogą być symptomem problemów wątrobowych. Aby skutecznie pozbyć się problemu niedoboru białka powinno się spożywać dużo ryb, chudej wołowiny, produkty mleczne (sery, jogurty), schab. Wegetarianie aby uzupełnić niedobór białka mogą sięgać po tofu, mleko sojowe i fasolę. 

4. Brak wapnia

Kolejnym niedoborem objawiającym się plamkami na paznokciach, jest niedobór wapnia. Aby zwiększyć poziom wapnia w organizmie sięgaj po suplementy diety, pij dużo soku pomarańczowego, oraz wzbogać dietę w produkty bogate w wapń. 

5. Choroby

Istnieje także kilka chorób, których symptomem mogą być białe plamki na paznokciach. Jeśli zatem plamek na paznokciach jest dużo i pomimo odpowiedniej diety utrzymują się, to warto zasięgnąć porady lekarza. Na jakie problemy zdrowotne mogą wskazywać plamki? 

  • Problemy wątrobowe
  • Problemy z nerkami
  • Niedokrwistość będąca także oznaką niedoboru żelaza

Zapobieganie białym plamkom?

Oczywiście aby uniknąć białych plamek konieczna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dzięki prawidłowemu odżywianiu sprawimy, że nie tylko nasze paznokcie będą piękne, ale również całe ciało. Powinno się spożywać pokarmy pogate w wapń,  oraz witaminę C. Białe plamki na paznokciach bardzo często pojawiają się w sytuacjach gdy w organizmie brakuje wystarczającego poziomu witaminy C. Aby tego uniknąć pijcie dużo soków owocowych, a także spożywajcie owoce i warzywa (np. kapusta kiszona). Wzbogaćcie także waszą dietę w żelazo, cynk. 

 

 

Białe plamki na paznokciach – 5 przyczyn
4.8 (95%) 4 votes

Dodaj komentarz

*